Seminarski i Diplomski Rad

Topologija računarskih mreža
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 10 | Nivo: Visoka poslovna škola, Beograd

Sadržaj :
1.Topologija racunarskih mreza
2.Topologija magistrale
3.Topologija zvezde
4.Topologija prstena
5.HUB
6.Switch
7.Repetitor
8.Ruter
9.Modem
10.Literatura
1.Topologija racunarskih mreza
Topologija mreže određuje raspored mrežnih uređaja. Četiri najpoznatije LAN topologije su: magistrala, zvijezda, prsten i razgranata. Ove topologije su logičke arhitekture što ne znači da se uređaji moraju fizički identično organizovati.
Mrezna topologija se odnosi kako na fizicki raspored racunara, tako I na nacin na koji su oni logicki povezani. Fizicki raspored racunara zovemo fizicka topologija, a nacin na koji su oni povezani logicka topologija. LAN je primer mreze u kojoj postoji I fizicka I logicka topologija. Svaki racunar u LAN mrezi ima jednu ili vise veza prema drugim racunarima, a grafickim predstavljanjem tih veza dobijamo ono sto se zove fizicka topologija mreze.
Razlikujemo 3 osnovne mrezne topologije:
Magistrala (BUS)
Zvezda (STAR)
Prsten (RING)
2. Topologija magistrale
Kod topologije magistrale racunari su povezani na zajednicki komunikacioni kanal (kabl) koji ima tacno dva kraja I koji predstavlja magistralu. Svi podaci koji se prenose preko ovog kabla dostupni su svakom racunaru u mrezi. Na krajevima kabla se nalaze terminatori (otpornici) koji sprecavaju odbijanja signala I na taj nacin sprecavaju interferenciju.
Podaci se salju kroz kabl u vidu elektricnih signala. Prethodno su adresirani tako da se tacno zna kojem racunaru u mrezi su namenjeni. Podaci se salju svim racunarima u mrezi. Svaki racunar proverava da li je paket za njega I ako jeste prihvata ga,a ako nije odbija ga. U jednom trenutku samo jedan racunar ima pravo da salje podatke kroz kabl. Zbog ovoga broj racunara u topologiji magistrale znacajno utice na performanse ove mreze. Sto je veci broj racunara to je duze vreme cekanja na slanje podataka. Medjutim na ukupne performance mreze uticu I drugi faktori kao sto su : udaljenost umrezenih racunara,aplikacije sakojima se radi u mrezi,hardversk emogucnosti racunara itd. Kvar jednog racunara ne utice na rad mreze tj .nece dovesti do prekida rada. Ali ako dodje do prekidanja kabla doc ice I do prekida rada mreze.
Ukoliko je potrebno da se mreza prosiri postojeci kabl moze da s enastavi sa BNC konektorom. Produzenje kabla kao I dodavanje novih konektora slabi signal. Svaki kabl samo do odredjene duzine moze da prenese signal a da ne dodje do slabljenja signala u tolikoj meri da racunari vise ne mogu da proitaju podatke. Tanki koaksijalni kabl ovaj signal bez znacajnog gubitka prenosi do 180 metara. Ako jedan takav kabl treba da nastavimo drugim onda je potrebno povezati ih repetitorom koji ima sposobnost da regenirise signal prenego sto ga posalje dalje.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!